Přes 20 milionů lidí z různých částí Evropy muselo v letech 1939-1945 nedobrovolně pracovat pro válečné hospodářství nacistického Německa. Výuková platforma přináší vzpomínky pamětníků na různé formy nucené práce, na život před válkou i po ní. Doprovodné materiály zasazují osobní svědectví do širšího historického kontextu. Dokumentární film informuje o nucené práci a jejím odškodnění.
Na startovní stránce najdete vstup do hlavní nabídky, interaktivní mapu a tagy (tematická hesla).
Hlavní nabídku tvoří dvě oblasti – Pamětníci a Historie. Oblast Historie obsahuje informační film k tématu nucené práce s úkoly a materiály, oblast Pamětníci pak sedm filmových příběhů, které jsou rovněž doplněné úkoly a materiály.
Hlavní nabídku tvoří dvě oblasti – Pamětníci a Historie. Oblast Historie obsahuje informační film (35 min.) k tématu nucené práce s úkoly a materiály, oblast Pamětníci pak sedm konkrétních filmových příběhů doplněných úkoly a materiály. Posunem kurzoru po liště s fotografiemi se objeví jméno pamětníka s popiskou, kliknutím na fotografii se dostanete ke konkrétnímu příběhu s filmem, úkoly a materiály. Můžete využít také přístup k pamětníkům prostřednictvím lišty, která se otevře v pravém sloupci.
Rozhovory s pamětníky byly natočeny metodou orální historie jako životopisné příběhy v rozsahu několika hodin. Při střihu krátkých filmů jsme se snažili zachovat charakter životopisného vyprávění, v jehož rámci pamětníci kromě zásadních událostí druhé světové války zmiňují také období předválečné a poválečné.
TRANSKRIPCE
Vedle přehledu kapitol je umístěna transkripce (přepis rozhovoru). Transkripce běží současně s filmem, je možné přejít na určené místo ve filmu kliknutím na příslušné místo v přepisu. Orientaci v textu transkripce a tím i ve filmu usnadňuje fulltextový vyhledávač. Prostřednictvím vyhledaných míst v přepisu se můžete ihned přenést na dané místo ve filmu. U rozhovoru vedeného v angličtině (Peter Demetz) najdete vedle transkripce mluveného slova také souběžný překlad. Abychom zachovali charakter životopisného interview jako pramene, jsou veškeré střihy ve filmu přiznány – poznáte je podle oddělených filmových sekvencí (krátkým zatměním); v přepise jsou tato místa označena jako [STŘIH].
ROZŠIŘUJÍCÍ OTÁZKY
Vybrané úkoly jsou doplněny o tzv. rozšiřující otázky, jejichž zadání je vždy níže pod vlastním úkolem. Jsou doplněním a rozšířením základního úkolu, nabízejí témata pro hlubší zamyšlení a práci na prezentacích, v seminářích a projektech. Rozšiřující otázky mají rovněž vlastní editory, kam můžete zapisovat své odpovědi a kopírovat materiály pomocí ikony sponky s hvězdičkou.